Knjiga za dan i noć

U okviru projekta „Veliki čitaju malima“, a povodom „Noći knjige 2017“, učenica 2.b razreda, Ema Prpić, čitala je priču „Poštar zeko Brzonogi“ učenicima 1.a. razreda.

Znamo da se djeca u školskoj dobi svakodnevno susreću s čitanjem priča, ali uvođenje novog čitatelja, starijeg učenika, za njih je nešto novo i zanimljivo. Nakon pročitane priče slijedila je analiza likova i njihovih postupaka.

Kroz tehniku „Vrućeg stolca“ vidjelo se da su djeca odlično prihvatila i razumjela priču. Kad je na stolac trebao sjesti pozitivan lik ( zeko ),  djeca su u velikom broju željela tu ulogu, a kad je na vrući stolac trebao sjesti negativan lik ( jazavac) , javilo se tek nekoliko učenika.

Ova metoda je izuzetno dobra jer djeci daje mogućnost postavljanja pitanja, što oni u našem obrazovnom sustavu i nemaju čestu priliku. Djeca su bili „novinari“ koji su liku na vrućem stolcu postavljali vrlo maštovita pitanja da bolje razumiju njegove postupke.

Nakon te metode, slijedio je osobni doživljaj slikovnice kroz likovni izražaj.