Terenska nastava 8. razreda

U utorak, 17. listopada, učenici 8.a i 8.b bili su na terenskoj nastavi u sklopu nastave Fizike.

Posjetili smo Smiljan i Memorijalni centar “Nikola Tesla” gdje smo imali priliku vidjeti rodnu kuću Nikole Tesle, neke od njegovih najpoznatijih izuma i čuti o vrlo zanimljivom životu kakav je živio. Posebno nas se dojmio njegov utjecaj na život kakav danas živimo i  genijalnost koja je obilježila cijeli njegov život.

 

Nakon predavanja uputili smo se u Pećinski park “Grabovača” gdje nas je oduševila špilja Samograd koja je duga 345 m. Nalazi se na brdu Grabovači, s ulazom u urušenoj ponikvi. Sastoji se od 4 dvorane, a temperatura unutar špilje je oko 8°C tijekom cijele godine.

Nakon prohladnih 8°C trebalo se zagrijati pa smo sudjelovali u radionici orjentacijskog trčanja gdje smo mogli pokazati svoje znanje u snalaženju na karti, korištenju kompasa i matematike u računanju udaljenosti koristeći mjerila.

 

Prošetali smo i poučnom stazom kako bi došli do vidikovca s kojeg se pružao prekrasan panoramski pogled na obližnji Gospić, Velebit, kanjon rijeke Like i Kosinj.

Puni dojmova vratili smo se u Karlovac i za ovo polugodište zaključili sezonu izleta i terenskih nastava.