Zlatni ljudi

Ima ljudi na kojima srebro nikada ne tamni. Ima ljudi na kojima zlato toplije sjaji.

Ima ljudi koji izazivaju ili potiču ono najbolje u nama i drugim ljudima, samo, ti se ljudi ne mogu otkriti na prvi pogled.

Jadranka Klepac

Tko su zlatni ljudi, na koja pitanja znaju odgovore i po čemu se prepoznaju,  otkrili su učenici 7.b razreda tijekom prezentacije svog mjesečnog projekta: Moja zlatna osoba.

U petak, 15. prosinca u pet popodne knjižnicu naše škole obasjavalo je prigušeno svjetlo, a učenici su se krijepili mirisnim čajem i sladili keksima. Ugođaj je to u kojem se lakše otvara srce i ispovijeda duša, i upravo su to činili učenici posvećujući riječi i rečenice svojim zlatnim osobama.

Čitajući naglas svoje lirske ispovjedi, prenosili su ostalima razloge odabira baš te osobe. Saznali smo kakav utjecaj na njih i njihov život imaju zlatne osobe, koje osjećaje potiču, čemu ih uče  i zašto su im zahvalni.

Zanimljivo je da je većina učenika u dobi kada je prijateljstvo jako važno,  u zlatnim osobama prepoznala svoje majke, njihovu ljubav, brigu i trud, no u konkurenciji su se našle i bake, sestre i braća pa i pokoja prijateljica ili prijatelj.

Druženje je odisalo emotivnošću i zabavom. Smijeh je prekidala poneka suze pa opet smijeh… I baš se sve ispreplelo s ovim čarobnim dijelom godine kada je čežnja i potreba za zlatnim ljudima veća no ikad.

Učenici su istaknuli da bi voljeli više ovakvih trenutaka provoditi u školi u kojima je druženje lišeno nastavnih sadržaja ili rješavanja svakodnevnih školskih problema i kada se zajedništvo jača i množi baš zbog potrebe svakog od nas za nekom zlatnom osobom.