Razlike su naše bogatstvo

26.9.2018. učenici 4.a i 4.b razreda naše škole bili su sudionici edukativne radionice „Mnogo kultura- jedna priča“ koja je održana u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić pod vodstvom godpođe Adalete E Dinasi Stanzer. Gospođa Adaleta je obrazovana Romkinja koja svojim predavanjima smanjuje prerasude prema Romima i približava djeci i odraslima što znači imati pravo na različitost. Sama se u slobodno vrijeme bavi opismenjavanjem romske djece čiji roditelji još uvijek nemaju razvijenu svijest o potrebi obrazovanja i školovanja.

„Romi su sretan narod, bez obzira što žive u teškim uvjetima“, rekla nam je.

Upoznali smo se sa njihovim romskim običajem čestog seljenja, a to je ovjekovječeno u njihovom grbu čiji je simbol drveni kotač koji asocira na česta putovanja.

 

Slušali smo i njihovu himnu „Đelem, đelem“ u izvedbi Esme Redžepove, najpoznatije romske pjevačice.

Pričala nam je i o obrazovanim Romima koji su se oduprli tradiciji i vode uspješan poslovni život. Sve to, bilo je popraćeno pp prezentacijama.

Probudila je u nama neka nova pitanja o drugačijoj kulturi i približila nam njihov način razmišljanja koji je u današnje vrijeme teško prihvatljiv.

Na kraju je svaki učenik nagrađen zbirkom romskih pripovijesti napisanih na romskom i prevedenim na hrvatski jezik.