Mjesec borbe protiv ovisnosti

2015-12-15_003

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti, u razdoblju od 15.11. do 15.12.2015. održan je niz aktivnosti, predavanja i radionica za učenike, roditelje i učenike.

CAP PROGRAM

U okviru CAP programa održana su predavanja i radionice za roditelje i učenike trećih razrednih odjela. CAP program odraslima pruža informacije o zlostavljanju kako bi učinkovitije zaštitili djecu, a djecu poučava što mogu sama učiniti ako se nađu u opasnoj situaciji.

2015-12-15_004 2015-12-15_002

Radionice za djecu bile su vrlo poučne i zabavne. Učenici su naučili prepoznati opasnu situaciju i što trebaju učiniti da bi izbjegli moguće zlostavljanje. CAP poučava svako dijete da ima pravo biti sigurno, jako i slobodno. Učenici su se tijekom radionice borili za svoja prava usvajajući različita znanja i vještine. Učili su o razlici između dobrih i ružnih tajni, tužakanja i traženja pomoći, prihvatljivih dodira i onih koji im stvaraju nelagodu, kako postupiti ukoliko im pristupi nepoznata odrasla osoba, glumili su prijatelja djetetu kojemu je potrebna pomoć, vikali sigurnim CAP vriskom, opisivali neznanca i tražili pomoć odrasle osobe u koju imaju povjerenja. Posebno uzbuđenje zavladalo je u trenutku kada su glumile učiteljice razrednih odjela i svojim postupcima potaknule učenike da zatraže njihovu pomoć u slučaju bilo kojeg problema. Učenicima se CAP radionica jako svidjela i puno toga su naučili. Svoje dojmove izrazili su lijepim porukama i crtežima na kraju radionice.

2015-12-15_001 2015-12-15_005

Autor teksta: Renata Golubić

ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

U mjesecu borbe protiv ovisnosti članovi preventivnog tima škole održali su niz radionica i predavanja za učenike i roditelje pod zajedničkim geslom: Vidim, čujem, djelujem…

Preventivni tim škole čine sljedeći učitelji i stručni suradnici:

Valentina Škarjak  Šušlje, Željka Škot, Sanja Mazor Češarek, Martina Borković,  Maja Navijalić, Slađana Cvitičanin, Nada Škrtić, Božica Krpes Pregun, Darija Begedin, Marina Špine Juraić, Renata Kučan, Slaven Kampić,  Zdravka Mrežar, Tea Borković, Ružica Halovanić, Jasmina Starešinić, Linda Al Rajabi, Renata Golubić, Valerija Milčić, Sandra Bosiljevac, Bogdanka Conjar.

Školski preventivni program sastavni je dio rada naše škole kojim nastojimo smanjiti interes naših učenika za upotrebom sredstava ovisnosti. Utjecaj vanjskog svijeta na djecu je velik i stoga ih treba poučiti znanjima i vještinama kojim bi mogli izbjeći opasan i štetan utjecaj društva.

Program je usmjeren na rad s učenicima, učiteljima, roditeljima i lokalnom zajednicom.

Ciljevi programa su:

– prevencija  ovisničkog ponašanja  kod učenika osnovnoškolske dobi

– poticanje sigurnog i suradničkog okruženja u školi

– jačanje osobne odgovornosti

– odgoj za zdrav život te rad na prevenciji neprihvatljivog oblika ponašanja.

– razvijanje pozitivne slike o sebi

– primjerenim oblicima rada s roditeljima postići bolju suradnju sa školom

– učenje načina rješavanja problema i konfliktnih situacija

– osvještavanje roditelja za uočavanje problema kod djece

Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti  15.11.-15.12.2015. planirane su brojne aktivnosti s djecom i roditeljima. Uz satove razrednika, na kojima se obrađuju teme iz zdravstvenog odgoja, učenici su:

– sudjelovali u radionicama Gradskog muzeja

– čitali poeziju na već poznatoj aktivnosti „Čitanje pod zvijezdama“

-sudjelovali u znanstveno-kreativnoj suboti „I ja mogu biti Baltazar“

– planinarili na Sljeme (28.11.)

– sudjelovali na predavanju psihologinje Blažice Škrinjar u Gradskoj knjižnici na temu ovisnosti (7.c i 7.d- 8.12.2015.)

– sudjelovali u izradi božićnih ukrasa za udrugu „Jak kao Jakov“ i novčanim prilozima pomogli djeci oboljeloj od malignih bolesti (razredna nastava)

Preventivnim programom nastojimo kod djece i roditelja ojačati komunikacijske i socijalno-emocionalne vještine jer su one važne i utječu na školski uspjeh, pozitivan rast, odgovorno odlučivanje, samokontrolu… Stoga, kontinuirano, u svim razrednim odjelima održavamo radionice i predavanja za učenike i njihove roditelje.

2015-12-22_003 080 (Custom)

Održane su sljedeće radionice:

Za učenike:

 

TEMA RADIONICE RAZRED VODITELJI
 TOLERANCIJA 1. RAZREDI Sandra Bosiljevac
 OSJEĆAJI- BALONIJADA 2. RAZREDI Martina Borković

Renata Golubić, Valerija Milčić

 SLUŠANJE-NESLUŠANJE

 

CAP PROGRAM

 

3.RAZREDI

Jasmina Starešinić

Linda Al Rajabi

Renata Golubić, Valentina Škarjak Šušlje

 PAZI, INTERNET! 4. RAZREDI Valentina Škarjak Šušlje
TOLERANCIIJA (Crno janje) 5. RAZREDI Tea Borković

Ružica Halovanić

 „KAMENJE”- predstava  Mala scena 7. RAZREDI Razrednici

 2015-12-22_002 

Za roditelje:

 

TEMA RADIONICE RAZRED VODITELJI
SURADNJA 2 .AB Nada Škrtić, Božica Krpes-Pregun
POZNAJEMO LI SVOJE DIJETE  2.CD Martina Borković
 CAP  PROGRAM 3. RAZREDI Renata Golubić, Valentina Škarjak Šušlje
NET ZA 5 4. RAZREDI Zdravka Mrežar
 PROMJENE 5. RAZREDI Tea Borković, Ružica Halovanić
VRŠNJAČKO NASILJE 6. RAZREDI Božica Krpes-Pregun, Slađana Cvitičanin, Marina Špine Juraić
ODGOVORNO RODITELJSTVO 7. RAZREDI Marija Cahunek

Autor teksta: Valentina Škarjak Šušlje