Folklorni ansambl Matija Gubec Karlovac

Danas su našu školu posjetili predstavnici Folklornog ansambla Matija Gubec Karlovac. Našim učenicima predstavili su svoje društvo te podijelili iskustva s proba i putovanja. Odgovorili su na sva naša pitanja, a na kraju su nam malo i zaplesali.

Folklorni ansambl „Matija Gubec“ osnovan je 6. lipnja 1936. godine. Radi se o gradskom društvu koje njeguje ples, pjesmu i narodne običaje iz cijele Hrvatske. U društvu je aktivno pedesetak članova, a unatrag četiri godine okuplja dvadesetak članova u B – ansamblu, četrdesetak članova u dječjem Ansamblu te petnaest tamburaša. Do danas, ansambl je sakupio preko 250 kompleta narodnih nošnji. Uz njegovanje autentične pjesme i plesa, oduševljavaju i sviranjem na starim instrumentima: ljerici, samici, dangubici, gajdama i sopilama. Ansambl je predstavljao Hrvatsku na mnogim međunarodnim festivalima folklora u svijetu: u Alžiru, Sardiniji, Grčkoj, Nizozemskoj, SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Italiji, Mađarskoj, Slovačkoj, Austriji, Njemačkoj, Australiji, Turskoj, Meksiku, Rusiji, Poljskoj i Južnoj Koreji.