Planinarski izlet u Hrvatsko zagorje

U subotu, 10. prosinca 2022., planinarska sekcija OŠ Grabrik uputila se na izlet u Hrvatsko zagorje.

Prvo smo posjetili spomenik Seljačkoj buni i Matiji Gupcu u Gornjoj Stubici. Zatim smo se uputili prema Gupčevoj lipi koja se nalazi neposredno do mjesne crkve Sv. Jurja u Gornjoj Stubici i jedini je živi svjedok seljačke bune iz 1573. godine. Lipa je 1957. godine proglašena spomenikom prirode i stavljena pod zaštitu države te je zaštićeni spomenik kulture.Godine 2007. sa stabla je odrezano pedesetak grančica za daljnje razmnožavanje i osiguranje potomstva, a 2011. godine zasađeno je 57 sadnica Gupčeve lipe i zasnovan prvi Živi arhiv te vrste u Hrvatskoj.

U povratku smo se zaustavili u Termama Tuhelj i zaključili izlet uz kupanje i dobru zabavu na bazenu.