„Mala biološka konferencija-projekt za male i velike“

Projekt se provodi unazad 11 godina, od školske godine 2009./2010.

Cilj projekta je unaprijediti znanje o životinjama među učenicima 7. razreda. Projekt je ostvarivan u nekoliko faza kroz jednu školsku godinu:

1.      Faza (rujan)-rad na tekstu (rad u paru, osim ove školske godine, kada se odvijao kao individualan rad). Učenici biraju teme iz časopisa National geographic. O pročitanim saznanjima izvještavaju učenike u svojem razredu uz pomoć plakata, kojeg su izradili na tu temu.

2.      Faza (listopad); izložba plakata učenika sedmih razreda u hodniku škole

3.      Faza (ožujak). Učenici sedmih razreda dobivaju odabrane rečenice, koje ih upućuju na daljnja istraživanja o pojedinoj životinji i izrada maketa

4.      Faza (travanj): održava se „Mala biološka konferencija“u kojoj učenici uz pomoću modela, drže kratka predavanja unutar razreda, a nakon toga raspoređeni u grupe učenici sedmih razreda drže predavanja učenicima nižih razreda.

5.      5. faza: izložba učeničkih radova u školskoj knjižnici 22.5. povodom Dana biološke raznolikosti

Suradnja predmetne i razredne nastave

Suradnja u ovom projektu se odvija na nekoliko načina.

U rujnu učenici nižih razreda su anketirani o poznavanju životinja, izvorima iz kojih dobivaju podatke (knjige, enciklopedije, internetski izvori, TV portali…). Ove školske godine anketiran je 71 učenik.

U travnju, učenici nižih razreda slušaju izlaganja učenika sedmih razreda u sklopu „Male biološke konferencije).

U svibnju, učenici nižih razreda posjećuju izložbu radova u školskoj knjižnici povodom Dana biološke raznolikosti (22.5.), čime i završava projekt u tekućoj školskoj godini.