Informiranje djece i roditelja o upotrebi pirotehnike

Zakonskim izmjenama petarde i redenici u potpunosti su zabranjeni, no ta informacija je nedovoljno poznata među djecom i roditeljima.

Također, na snazi je i zakonska zabrana ostale pirotehnike mlađima od 14 godina. Petarde su zabranjene u potpunosti neovisno o vremenskom razdoblju, a ostala pirotehnika poput raketa, dozvoljena je starijima od 14 godina i to isključivo u razdoblju od 27. 12. do 1.1. Znači za mlađe od 14 godina sva pirotehnika F2 i F3 razreda u potpunosti je zabranjena tijekom čitave godine. Propisane su i visoke novčane kazne.

Informiranjem djece i roditeljima želi se spriječiti kršenje navedenih zakonskih odredbi odnosno smanjiti stravične ozljede ruku i očiju te materijalne štete, zagađenje okoliša, uznemiravanje ljudi i pogibelj životinja.

U privitku se nalaze dodatne informacije o štetnosti pirotehnike.